Užívám si finanční svobody,

říká Karel Oliva 

Zpět 17. února 2017 

A hned dodává, že ta svoboda není jenom finanční – že se jedná o svobodu obecně.  Docent Karel Oliva opustil na podzim 2016 místo ředitele Ústavu pro jazyk český a nyní působí na volné noze, nebo jak on sám říká, jako rentiér. Podle něj by měl každý umět zodpovědně – a také dobře a účelně - hospodařit se svými penězi, umět si plánovat výdaje tak, aby odpovídaly jeho příjmům, a pokud možno ještě i něco ušetřit.

To sice ani Škola Financí CZ za nikoho neudělá, ale každý, kdo ji svědomitě absolvuje, se může mnohé dozvědět a mnohé naučit o tom, co zlepšit ve svém konkrétním případě.


Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr na degustaci vín ve Škole Financí CZ

Hned na úvod bych se ráda zeptala, jak se vám nyní daří a jak si zvykáte na život „na volné  noze“?

Život na volné noze je samozřejmě příjemnější než život s povinnostmi vyplývajícími ze zaměstnaneckého poměru – prostě proto, že ty povinnosti odpadly. A zvyknout si na něco, co je pohodlné, jde opravdu snadno, věřte mi!

Bylo pro vás stresující přejít ze zaměstnaneckého poměru do nejistého podnikatelského prostředí? Už jste to někdy zažil?

Ale já jsem přece nepřešel do podnikatelského prostředí. Já si užívám finanční svobody, kdy moje investice vynášejí tolik, že nemusím být ani zaměstnán, ani podnikat. Což má oproti podnikání zejména tu výhodu, že tam není žádný ten „prvek nejistoty“, o němž jste hovořila. A chtěl bych rovnou dodat, že ta svoboda není jenom finanční – že je to svoboda obecně: nemusím se řídit příkazy nějakého nadřízeného, nemusím si dávat pozor na jazyk, abych se někomu neznelíbil … mohu, samozřejmě v rámci zákonů, zcela svobodně nejen myslet, ale i jednat.

Jak sám u sebe vnímáte rozdíl v práci s osobními financemi z pozice zaměstnance a ze své současné pozice OSVČ?

Nejsem ani OSVČ. Chcete-li moje současné postavení charakterizovat nějakým profesionálním názvem, tak nejlépe by snad odpovídalo slovo „rentiér“. A to je moc pěkné povolání – každému je doporučuji.

Druhou polovinu roku 2016 jste měl podle všeho plnou změn, kromě jiného jste také absolvoval Školu Financí CZ. Řada lidí si řekne, že když vám jde matematika, tak se zde nejspíš nedozvíte nic nového. Proč jste se vlastně do studia osobních financí pustil?

Protože znalost matematiky nijak nezaručuje schopnost dobře nakládat s financemi. Ostatně v tom je matematika stejná jako třeba biologie, chemie, nebo třeba cizí jazyky. Naučit se zacházet s vlastními financemi je prostě samostatná disciplína – a dodávám, že pro život docela užitečná.

V čem pro vás byla Škola Financí CZ přínosná?

Naučil jsem se spoustu věcí o tom, jak zacházet s penězi. Je asi pravda, že odděleně vzato to byly do značné míry drobné jednotlivosti. Ale užitečnost Školy Financí CZ je v tom, že těch jednotlivostí bylo mnoho – a tomu odpovídá i výsledný efekt.

doc. RNDr. Karel Oliva Dr. v rozhovoru s Kateřinou Procházkovou

Češi podle všeho zatím stále příliš nerozumí svým vlastním financím. Finanční gramotnost je u nás na průměrné úrovni a praktickým důsledkem je víc jak ¾ milionu nařízených exekucí ročně. Jak jsou na tom podle vás znalosti Čechů v této oblasti? Troufnete si zhodnotit jejich znalosti versus jejich praxi?

To je asi otázka na ekonomy a sociology, jako člověk s jistým typem vědeckého myšlení si netroufám hodnotit tak velký celek, jako jsou příslušníci desetimilionového národa, bez řádného statistického šetření. Ale samozřejmě ten počet exekucí, o kterém jste se zmínila, svědčí o tom, že mnoho lidí znalosti potřebné k řádnému hospodaření s vlastními financemi nemá.

V čem vidíte hlavní problém toho, že stále dokola lidé dělají špatná finanční rozhodnutí, která pro řadu lidí končí i nebezpečnou dluhovou pastí?

Pravděpodobně opravdu nemají potřebné znalosti – druhá možnost je, že ty znalosti mají, ale jsou k nim lhostejní, nepoužívají je. Ale to pokládám za dosti nepravděpodobné – tak nezodpovědné chování bych přece jenom u dospělých lidí až na zcela výjimečné případy nepředpokládal.

Žijeme si podle vás snad nad poměry?

Takhle se neodvažuji generalizovat. Ale jistě si nad poměry žijí ti, kteří si berou půjčku třeba na dovolenou nebo na vánoční dárky. Ba nad poměry si – alespoň potenciálně – žijí i ti, kteří si neodkládají část svých příjmů a neinvestují, neplatí si smysluplné pojištění atd.

Asi se shodneme, že investování není úplně pro každého, ale zvládnutí rodinného rozpočtu je vyloženě nutné k tomu, abychom přežili na určité úrovni. V čem se podle vás liší hospodaření rodin z éry bezkontaktních karet od rodin z doby výplat vyplácených tzv. „na ruku“?

Já si dovoluji trochu nesouhlasit s první částí Vašeho tvrzení: myslím, že investování – alespoň opatrně a v malém – je pro každého, ba že je to pro každého skoro nutnost: je prostě potřeba být připraven na potenciální „horší časy“, byť samozřejmě všichni žijeme v naději, že nepřijdou.

A co se týče zvládnutí rodinného rozpočtu – inu, to je nutnost ještě podstatnější. Faktem ovšem je, že v době, kdy banky nám přímo vnucují – byť často zcela nenápadně – úvěry a půjčky, třeba právě ve formě otevřeného účtu na kreditní kartě, je pro dobré hospodaření s penězi potřeba podstatně více sebekázně, a také podstatně více znalostí, než tomu bylo dříve, kdy peníze v hrníčku v kredenci prostě došly.

Existuje řada knih, webů, videí, blogů i dalších návodů k tomu, jak hospodařit s osobními financemi, nebo jak výhodně investovat a stát se milionářem. Nejsou podle vás obdobné semináře a školení už tak trochu navíc?

Podívejte se, ty knihy vycházejí a prodávají se v desetitisícových a možná statisícových nákladech – ale ty desítky a stovky tisíc milionářů tu pořád nějak nejsou. Zkrátka, ty knihy a rady v nich jsou byznys a milionáře dělají tak nanejvýše z jejich autorů. Pro skutečný život je potřeba mít skutečné, praktické drobné a také podrobné znalosti a naučit se je aplikovat na zcela konkrétní případy vlastní finanční, vlastní rodinné situace. Obecné „dobré rady“ k ničemu nevedou.

 

Autor: Kateřina Procházková

Předsedou etické komise Školy Financí CZ se stal bývalý ředitel Akademie věd České republiky

11.12.2016

Přední český jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva Dr. dbá na absolutní nezávislost informací, které Škola Financí CZ posluchačům poskytuje.

Číst dále

Na HR Days jsme představili firmám exkluzivní benefit

13.10.2016

Každý, kdo se zúčastnil odborného veletrhu na výstavišti v Holešovicích se mohl dozvědět vše o užitečném benefitu Školy Financí CZ nejen pro svou firmu.

Číst dále

Akce, kde nás můžete potkat

08.12.2016 Degustace vín ve Škole Financí CZ

13.10.2016 HR Days 2016

08.10.2016 Velká Pardubická 2016

21.08.2016 D+D Real Czech Masters 2016